حکم شرعی بیمه عمر از نظر مراجع تقلید چیست؟

بسیاری از علاقمندان به بیمه عمر و تامین آتیه ، قبل از خرید این بیمه نامه سعی در تحقیق حکم شرعی بیمه عمر و سرمایه گذاری از نظر مرجع تقلید خود دارند تا اطمینان یابند که این اقدام از نظر شرعی دارای ایرادی نمی باشد و ضمن سرمایه گذاری انجام شده نزد شرکت های بیمه ، کار خلاف شرعی صورت نمی پذیرد و در نهایت ، مبلغی که به عنوان اندوخته بیمه نامه عمر و سپرده گذاری در پایان قرارداد به بیمه گذار پرداخت می شود ، دارای ایراد شرعی نمی باشد . در ضمن این مقاله از بیمه بلاگ به بررسی این موضوع از نظر آیت الله خامنه ای می پردازیم و به بیان نکاتی کوتاه و مفید جهت پاسخگویی به این دسته از سوالات توسط نمایندگان فروش بیمه های عمر و تشکیل سرمایه بسنده می کنیم .

معمولا در خلال جلسات معرفی بیمه عمر ، برخی از مشتریان که حساسیت بیشتری روی مسائل دینی و فقهی دارند ، نسبت به شرعی بودن قرارداد بیمه نامه عمر و همچنین حلال بودن سود حاصل از سرمایه گذاری خود در طرح های شرکت بیمه ، سوالات و یا ایراداتی را بیان می نمایند . با توجه به آنچه به صورت تجربی در جلسات فروش بیمه عمر از تعداد زیادی از فروشنده ها مشاهده کرده ام ، در پاسخ به این موضوع به حق و قابل احترام و اهمیت ، عموما یا با ارائه پاسخی کوتاه و بی پشتوانه ، خیلی سریع از موضوع عبور می کنند و یا در یک اقدام غیر حرفه ای و غیر اخلاقی ، پرسش طرف مقابل را بی اهمیت و پیش پا افتاده قلمداد کرده و سعی در تقبیح آن می نمایند . کاری ناپسند و خلاف اصول شرعی و قانونی و حرفه ای ، که در نهایت باعث عدم موفقیت جلسه فروش شده و با عدم خرید بیمه عمر همراه خواهد بود .

فارغ از اینکه اعتقادات و تفکرات و باورهای مذهبی یک نماینده فروش بیمه عمر (فروشنده بیمه عمر و یا حتی بازاریاب بیمه عمر) چقدر با عقاید مشتری خود همسو یا در تقابل است ، به عنوان اولین قدم در پاسخ به هر گونه سوال یا اعتراضی ، می بایست ضمن تایید طرف حساسیت های مقابل که نشان از احترام ما به صحبت ها و ایرادات وی می باشد ، سعی نماییم در قالبی مستند و موجه به پاسخگویی صحیح و کافی بپردازیم . پاسخگویی به این گونه سوالات که از جنس مسائل اعتقادی و عقیدتی مشتریان است ، دقت و ظرافت های خاص خود را می طلبد . اگر نماینده در خلال مذاکره فروش بتواند به خوبی و به صورت موجه ، دغدغه ها و نگرانی های بیمه گذار احتمالی در مورد حکم شرعی بیمه عمر را برطرف نماید ، احتمالا علاوه بر فروش بیمه عمر به خریدار پیش رو ، می تواند از سیل بازار گرم در پیش روی خود نیز بهره ببرد اما در غیر اینصورت ، تصویری زشت و شکست خورده و نالایق از خود و شرکت متبوع خود در ذهن مشتری حک خواهد نمود!

برای اینکه به مشتری خود ثابت کنید که چقدر برای ایشان احترام قائل هستید و تا چه اندازه در کار خود حرفه ای عمل می کنید ، لازم است قبل از ورود به جلسه فروش و در کنار تمام ابزاری که نیاز است تا یک فروشنده حرفه ای بیمه عمر در جلسه فروش با خود به همراه داشته باشید (در آینده مقاله کاملی در این زمینه در بیمه بلاگ منتشر خواهد شد ان شاء الله) ، لیستی از استفتائات انجام شده از مراجع تقلید مختلف پیرامون بیمه عمر را آماده کرده و در کیف خود قرار دهید . البته جای نگرانی نیست ، با جستجو در اینترنت و ورود به سایت مراجع تقلید ، تمامی این موارد به سادگی و در اسرع وقت در اختیار شما قرار می گیرد . ضمنا بهتر است این برگه ها طوری چاپ شوند که علاوه بر تصویر متن پرسش و پاسخ ، آدرس و سربرگ وب سایت های مذکور نیز قابل رویت باشند . در ادامه برای نمونه به متن استفتاء حکم شرعی بیمه عمر از نظر آیت الله خامنه ای اشاره می کنیم .

استفتا شماره 1952 : بیمه عمر چه حکمی دارد؟
پاسخ استفتا : شرعاً مانعی ندارد .

نکته حائز اهمیت بعدی نحوه رویارویی نماینده حرفه ای بیمه با این سوال مشتری است! یک بازاریاب حرفه ای بیمه عمر برای پاسخ به این اعتراض مشتری می بایست ابتدا نام مرجع تقلید وی را جویا شده و سپس برگه مربوط به استفتاء مرجع تقلید طرف مقابل را به ایشان نمایش دهد . برای مثال شماره استفتاء بیمه عمر از دفتر مقام معظم رهبری شماره 1952 است و در صورتی که مرجع تقلید خریدار بیمه عمر حضرت آیت الله خامنه ای باشد ، می تواند با بیان شماره استفتا و پاسخ آن و سپس نشان دادن برگه استفتا به طرف مقابل ، از حرفه ای بودن خود و اهمیت فراوانی که برای مشتری قائل است ، پرده بردارد!

ضمن اینکه امیدوارم این مقاله کوتاه بتواند کمک حال فروشندگان پر تلاش و زحمتکش بیمه عمر و نمایندگان محترم و ارجمند بیمه باشد و به ترویج هر چه بیشتر فرهنگ بیمه زندگی در کشور عزیزمان بپردازد ، فراموش نکنید که فروش بیمه عمر مثل آب خوردن است البته در صورت آشنایی با اصول حرفه ای فروش بیمه و رعایت آنها . در مقالات بعدی بیمه بلاگ امید است که این موضوع به صورت تکمیلی مورد بحث قرار گیرد . لطفا تجربیات و سوالات خود را در قسمت نظرات همین مقاله آموزشی مطرح بفرمایید .

در ادامه بخوانید :  بهترین بیمه عمر نیاز به فروشنده (نماینده بیمه) ندارد!

5 نظر در “حکم شرعی بیمه عمر از نظر مراجع تقلید چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *